El Yapımı Cam Sanatı Hakkında

Ürünlerimizin tümünün tasarımını ve imalatını biz kendi ellerimizle yapıyoruz. Ürünlerimiz el yapımı olduğu için her bir ürün kendine özgü ve eşsizdir; Bu yüzdendir ki ürünlerimizin arasında çok ama çok ufak farklılıklar olabilmektedir. Cam sanatının çok özel teknikleriyle üretimini yaptığımız ürünlerimiz eşsizdir ve kıymetlidir.

Füzyon Cam Sanatı Nedir? 

“Cam Füzyon”, camın yüksek sıcaklıkta kısmen eritilmesiyle, cam parçalarını bir araya getirmek için kullanılan cam sanatı tekniğidir. Füzyon işlemi, en az iki tane cam parçası gerektirir. Isıtma genellikle özel bir elektrikli fırında yapılır. Vitray Sanatı’nda olduğu gibi kurşun lehim kullanarak camı bir araya getirmek yerine, iki veya daha fazla cam parçası üst üste bindirilir ve 593 °C ila 816 °C arasında değişen sıcaklıklarda ısı ile işlenerek fırınlanır.

Değişik genleşme katsayısı veya viskozite değerine sahip camların birlikte kaynaştırılamayacağını bilmek önemlidir. Bu kritik bilgiye dikkat edilmezse soğutulduktan sonra veya belirli bir süre sonra kaynaşmış parça çatlayacaktır. Seramik veya metal kalıplar cam füzyonunda kullanılabilir, bu çökertme olarak adlandırılan bir süreçtir. Bu uygulama şeklinde cam kalıp üzerine serilir ve hazırlanan desen uygun derecede çökertilir.

Cam füzyon tekniğine uygun camlar üreten farklı genleşme katsayısı veya viskozite değerine sahip Bullseye Glass, Uroboros, Baoli, Spectrum, Schott gibi birçok üretici vardır.

Kayıp Balmumu Cam Sanatı Tekniği Nedir?
Geleneksel cam şekillendirme tekniklerinden biri olan”Kayıp Balmumu Tekniği”, neredeyse her formda cam objeler yapmak için kullanılan çok yönlü bir yöntemdir, bu yöntemle akla gelebilecek her türlü üç boyutlu tasarım yapılabilir.

Teknik, bir mum modeli (tasarımımız) etrafında bir kalıp oluşturulması ile başlar. İkinci aşamada mum model bir boşluk oluşturacak şekilde kalıptan çıkarılır veya tam ifade etmek gerekirse “kaybolur”. Cam bu “kaybolan” mumdan boşalan boşluğa bu amaç için üretilmiş özel bir fırınla eritilir ve süreç tamamen heykelsi bitmiş bir parça ile sonuçlanır. Doğası gereği bu teknikte yapılan her bir parça tektir, kıymetlidir ve çok özeldir.

 

Shopping Cart